Beyin Pili Parkinson Ameliyatı

İnsan vücudunda en önemli merkezlerden biri olan beyin, kişiyi yönetmede oldukça yetki sahibidir. Vücudumuza hareket özelliği kazandırmakta olan beyin insan sağlığı açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Günümüzde hareket bozukluğu olarak adlandırılan Parkinson hastalığı beyinde oluşan hasarlar sonucunda meydana gelmektedir.

Beyin içerisinde bulunan hücrelerin zayıflaması sonrasında hareketlerde oluşan kısıtlamalar ile kendini göstermekte olan bu hastalık çeşidi tedavi edilmediği her gün daha da ilerlemeye devam etmektedir.

Bu hastalığın tedavi sürecinde uygulanmakta olan beyin pili ameliyatı oldukça olumlu sonuçlar doğurmakta ve iyileşme sürecine hız kazandırmaktadır. Beyin hücrelerine saç teli kadar ince bir kablo yardımı ile elektrik verilerek hücrelerin yenilenmesi sağlanmaktadır. Böylelikle hastalığın etkileri zaman içerisinde giderek azalmaktadır.

1515
Beyin Pili

Beyin Pili Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Parkinson hastalığı ile mücadele eden kişilere sıklıkla önerilen bu tedavi yöntemi öncesinde hastanın bu ameliyata uygun olup olmadığı ile ilgili tetkikler yapılmaktadır. Oldukça ayrıntılı çekilen beyin   MR’ı bu tetkiklerin başında gelmektedir.

Bu MR sayesinde beyin de hücrelerin azalma gösterdiği yerlerin tespiti yapılarak, ameliyat öncesinde hastanın başına stereotaktik çerçeve yerleştirilir. Lokal anestezi eşliğinde yapılan bu beyine çerçeve yerleştirilmesi işlemi ameliyatın ilk aşamasıdır.

Bu aşamada beyine yerleştirilen elektrodatlar merkeze sabitlenir. Bu sabitleme sonrasında hastaya genel anestezi verilerek ameliyatın ikinci aşamasına geçilir. Bu aşamada ise sabitlenen elektrodatlar cilt altından hareketlendirilerek kulak arkasından köprücük kemiği altına takılan beyin pili ile sonuçlandırılır.

Beyin Pili Ömrü Ne Kadardır?

Hareket kısıtlılığı olarak adlandırılan Parkinson hastalığının tedavi yöntemleri arasında bulunan beyin pili takılması oldukça olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Beyin hücrelerine elektrik akımı sağlayan bu pil de bir ömre sahiptir. Pilin zayıflama belirtileri hareketlerin yeniden yavaş yavaş kısıtlanması ile ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler sonrasın da beyin pilini değiştirmek için atılan hamle hastanın köprücük kemiği altından pilin yenilenmesi sürecidir. Dışarıdan bir açar yardımı ile şarj edilebilen beyin pillerinin ömrü diğer pillere göre oldukça uzun sürmektedir. Böylelikle bir operasyona daha gerek kalmadan  kişi sağlıklı bir şekilde hayatını sürdürmeye devam edebilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.