Boy Uzatma Ameliyatı

Çeşitli sağlık sorunları sebebi ile ya da kısa boydan sıkılanlar için estetiksel görünüm kaynaklı bacak uzunluklarını arttırmak adına uygulanan operasyonlara boy uzatma ameliyatı adı verilmektedir. İlgili operasyonlar yalnızca bacak odaklı değil kollarda da uygulanabilmektedir. Kemik yapısından başlayan bu ameliyat boy uzatma işlemi için kullanılacak olan kemiklerin kesilerek iki ayrı parçaya ayrılması ve aradaki boşluk kısmının genişletilmesi için fiksatör adı verilen bir parçanın takılması şeklindedir.

Birkaç gün boyunca uygulanan ve az az miktarlarda genişletilen kemiklerin arasında oluşan boşluğa yeni kemik üretimi gerçekleşir. Vücut üzerinde var olan hiç bir kemik boy uzatma ameliyatında kullanılmamaktadır.  

1616
Boy Uzatma Ameliyatı

Boy Uzatma Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Farklı teknikler kullanılarak yapılan bu ameliyat  eksternal fiksasyon, internal fiksasyon, kombine teknik olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Günümüzde en sık kullanılan teknik olarak bilinen eksternal fiksasyon diğer adı ile ilizarov tekniği şimdilerde gelişen teknoloji ile birlikte yerini yeni tekniklere bırakmıştır. Tecrübeli ortopedi uzmanı tarafından yapılacak olan bu ameliyat genel anestezi kapsamında yapılmaktadır. Ameliyat boyun uzaması istenen kemik parçasının enine ikiye kesilmesi işlemi ile başlamaktadır. Bu işlem sonrasında sabitleme cihazları kullanılarak stabilize edilir. İki aşama olarak uygulanan bu ameliyat da kemik üzerine yerleştirilen cihaz ile kesildiği yerden yavaşça çıkartılır ve kemiğe günlük olarak uygulanan işlem ile kemiğin arasındaki boşluk yapısının artması sağlanır. Ameliyat süreci sonrası oluşan ikinci aşamada ise kemik yapısının iyice sertleşmesi ve düzgün yürümenin sağlanması gelmektedir.  

Neden Boy Uzatma Ameliyatı? 

Genetik faktörler ya da sağlık problemlerinin yanı sıra estetik görünüm içinde talep edilen kısa boy problemleri birçok faktöre bağlı olmaktadır. Genetik faktörler ile doğan cücelik problemi, çocukluk çağından başlayan düzensiz beslenme, hormonlardan kaynaklı sağlık sorunları, çocukluk çağında geçirilen birçok böbrek hastalığı boy kısalığını tetikleyen en önemli etkenlerdendir. Bu sorunun ortadan kaldırılması için tıp alanında uygulanmakta olan boy uzatma ameliyatlarına ihtiyaç duyulmaktadır. En sık cücelik durumunda uygulanan bu ameliyat hem kollarda hem de bacaklar da uygulanabilmektedir. Böylelikle kısa zamanda fark yaratan boy uzatma ameliyatı ile kısa boy sorunları çözülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.