Diş tedavisi yöntemleri içerisinde bitmeyen ve hayatımızı zorlaştıran bitmeyen diş ağrılarında genellikle çürük nedeni ile diş kaybedilmiştir. Bunun tedavisi diş çekimi ile sonlandırılır. Dünyaya geldikten sonra 6 aydan sonra ilk dişler olan süt dişleri çıkmaya başlar.

20 yaşına gelindiğinde dişlerin oluşumu tamamlanmış ve 32 diş oluşmuş olur. Diş hekimlerinin söylediği gibi her şeyin bir ömrü vardır ve dişlerimizde doğru ve dikkatli bakım yapılmadığı takdirde hızlı ve erken kaybederiz. Diş ve ağız bakımı çocukluk yaşlarında dikkate alınması gereken bir konudur.

Ülkemizde ağız sağlığına pek önem verilmiyor. Buda diş sorunlarının oldukça fazla görünmesine neden oluyor.  Diş sağlığında uygulanan tedavi yöntemleri;

Diş Eti Hastalıkları

Ağız ve dişlerde zamanla oluşan bakteriler enfeksiyona uğraması sonucu ile diş eti hastalıkları oluşur. Ağız hijyenine önem verilmemesi neden olmaktadır. Diş eti hastalıkları tedavi edilmediği durumlarda diş kemiğine kadar ilerlemekte diş ve çene kemiği kayıplarına kadar yol açmaktadır.

Günde iki kere dişleri fırçalamak diş eti hastalıklarının önüne geçmektedir. özellikle genel bir tedavi uygulamadan önce var olan diş eti hastalıkları tedavi edilmektedir. Özellikle gülüş tasarımı tedavisi sırasında diş eti hastalıkları tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Diş Çekimi

Bir çok hastanın diş hekimi ve diş fobisinin oluşmasına neden olan tedavi yöntemidir. Geri kazanılması mümkün olmayan dişlerde uygulanır. Çürük, kaza, ileri derecede madde kaybı, diş eti hastalığı ile sallanan dişlerde uygulanır. Ortodonti tedavisinde yer darlığı nedeni ile de diş çekimi gerçekleştirilmektedir.

Kanal Tedavisi

Dişlerin ileri derece iltihaplanması durumunda dişin damar ve sinirlerinin alınması tedavisine kanal tedavisi denilmektedir. Diş içine uygulanan dolgu ve sonrasında kaplama ile birlikte uygulanır. Çürük tedavisi sonrası çocuklarda bile uygulanmaktadır. Doğal dişin korunması amacı ile yapılan tedavi şeklidir.

Diş uzmanlığının alanına giren hastalıklar;

  • Çürük
  • Dolgu 
  • Diş Teli 
  • Diş Eti Hastalıkları 
  •  Diş Şekilde Bozuklukları
  •  Kanal Tedavisi
  •  Flap Operasyonu