Burun Estetiği Rinoplasti Ameliyatı

İnsan vücudunda en çok göze çarpan bölgelerden olan yüz bölgesinde oluşan şekil bozuklukları görselliği direk olarak etkilemektedir. Estetik ve buna bağlı olarak psikolojik açıdan kötü bir süreç olan bu dönem gelişen tıp teknolojisi ile birlikte kolaylıkla çözüme kavuşturulmaktadır. Yüz bölgesinin en önemli organlarından biri olan ve görselliği oldukça etkileyen burunda oluşan şekil bozukluklarının önlenmesi için yapılan burun estetiği ameliyatları bulunmaktadır. Rinoplasti ameliyatı olarak bilinen bu operasyonlar estetik olarak beklenilen görünümü sağlamaktadır. Sağlık faktörünü de göz ardı etmeden yapılan bu uygulamalar şimdilerde en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Burun estetiği için yapılan operasyonda temel amaç burundaki solunum yolunun zarar görmemesidir.  

1717
Burun Estetiği

Rinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Burun estetiği olarak bilinen Rinoplasti ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Küçük operasyon gerektiren estetik ameliyatlarında ise lokal anestezi uygulaması ile yola devam edilebilir. Toplamda 1 günlük bir süreyi kapsayan bu ameliyat sürecinde farklı teknikler kullanılmaktadır. Tıp alanında kullanılan 2 adet farklı rinoplasti ameliyat tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerden ilki açık rinoplasti olarak adlandırılmakta ve burun delikleri arasında açılan küçük kesi yardımı ile operasyon gerçekleştirilmektedir. Bu tekniğin en büyük avantajı görüş açısının oldukça sağlıklı olması ve hataya yer vermemesidir. Ancak iyileşme süresinin oldukça geç sonuçlanması gibi bir dezavantajı da bulunmaktadır. İkinci bir teknik olarak bilinen kapalı rinoplasti ise kesi burun delikleri içerisinde yapılır. Bu nedenle görüş alanı oldukça kısıtlıdır. Ancak iyileşme süreci diğer yönteme göre daha kısadır. Dikişsiz olarak uygulanan bu yöntem burunda oluşan küçük şekil bozuklukları için uygundur.  

Burun Estetiği Neden Yapılır?

Günümüzde oldukça önemli  bir yere sahip olan burun estetiğinin  yapılma nedenleri arasında ilk sırada yer alan doğumsal, genetik faktörler ya da sonradan olma şekil bozuklukları yer almaktadır. Bu bozuklukların nefes işlemini olumsuz yönde etkilemesi burun estetiğini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu ameliyata gereksinim duyulan diğer bir neden ise kişinin burun görüntüsünü beğenmemesidir. Estetiksel görünüm için gerekli olan bu ameliyat her alanda büyük faydalar sağlamaktadır. Güzel ve sağlıklı bir burun yapısı için sıklıkla tercih edilen estetik ameliyatları arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.