Burun Eti Ameliyatı

İnsan vücudunda koku alma duyusu olarak bilinen ve nefes alma işlemini gerçekleştiren burun içerisinde hava alımını destekleyici dokular bulunmaktadır. Kimi zaman alerjik bünyeye sahip kişilerde aşırı derecede büyüme gösteren bu dokular burun eti yani konka olarak adlandırılmakta ve nefes almayı güçleştirici özellik taşımaktadır.

Burun etinin zaman içerisinde şiştiğini gösteren belirtiler arasında burundan rahat nefes alamama, burunda kaşıntı, göz akıntısı, aşırı hapşırma, koku alamama, yüz ağrısı gibi belirtiler yer almaktadır. Tedavi süreci burun etinin cerrahi operasyonla küçültülmesi ile başlayarak tekrarına sebebiyet vermemek için süreklilik içeren ilaç kullanımı ile sonlandırılmaktadır.

1818
Burun Eti Ameliyatı

Burun Eti Ameliyatında Kullanılan Teknikler

Lokal ya da genel anestezi eşliğinde yapılan burun eti ameliyatında farklı teknikler kullanılmaktadır. Burun içerisinde yer alan şişkin etin lazer ya da radyofrekans yöntemi ile küçültülmesi, et içerisinde yer alan yumuşak dokuları azaltmak için kullanılan

Mikrodebrider tekniği, ilgili etin yer aldığı burun kemiğinin kırılması gibi teknikler bu operasyonlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak günümüzde bu alanda en çok tercih edilen ameliyat tekniği burun etinin kesilmesi tekniğidir. Genellikle 20 dakikalık bir süreci içeren bu teknik, ufak bir kesi yardımı ile etin tamamının ya da bir kısmının burundan çıkarılması şeklinde gerçekleştirilmektedir.

Burun Eti Ameliyatı Riskleri?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi burun eti ameliyatı da belirli riskler içermektedir. Burun içerisinde yer alan kan damarlarının operasyon sırasında aşırı kanaması kişinin kan kaybı yaşamasına sebep olmakta ve bu ameliyat sırasında oluşan risk olarak değerlendirilmektedir.

Ameliyat Sonrası Dikkat Gerektiren Konular

Kısa zamanlı süren burun eti ameliyatları sonrasında hastanın bakımı daha büyük bir önem içermektedir. Ameliyat sonrasın hastanın en az 8 saat dinlenmesi sağlanmalı, sonrasında oldukça yavaş hareketler ile yürüyüşü gerçekleştirilmelidir.

72 saatlik bir süre hastane gözetiminde tutulması gereken hasta taburcu edilmeden önce gerekli tüm kontrollerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Narkoz etkisine bağlı olarak oluşan baş ağrısının önlenmesi için hastaya bol su içmesi tavsiye edilmelidir. Düzenli pansuman önerilmelidir. Burnun darbe almaması, burun içerisine yerleştirilen tamponun korunması gibi durumlarda da kişi azami özeni göstermelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.