Egzama Tedavisi

Cilt hastalıkları arasında yer almakta olan egzama hastalığı deride döküntü, kaşıntı ve kızarıklık gibi semptomlar göstermektedir. Egzama yaş aralığı gözetmeksizin her yaşta görülebilir bir özelliğe sahiptir. Mevsimsel geçişlerin de sebep olduğu bu hastalık kuru yapılı ciltlerde sıklıkla görülmektedir. Bu hastalığın önlenebilmesinde atılacak olan ilk adım cildin nem oranının yüksek tutulmasıdır.

Mevsimsel faktörlerin yanı sıra genetik faktörler, aşırı kozmetik ürünleri kullanımı, çok sıcak su ile alınan duş, hayvan tüylerinin ve evlerdeki tozların cilt ile temas etmesi gibi etkenler de egzamayı tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır. İki çeşit olarak görülen egzama hastalığı akut ve kronik olarak adlandırılmaktadır. Akut egzama kaşıntı ve döküntü şeklinde görülürken, kronik egzama ise giderek şiddetlenen kaşıntıya pullanmaların eşlik etmesi ile görülür.

2020
Egzama Tedavisi

Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vücudun her yerinde görülebilmekte olan egzama hastalığı tedavi edilmediği sürece her geçen gün artış gösterebilmektedir. Kronik egzama çeşidi için uygulanacak olan tedavi yöntemlerinin başında bu türün oluşumuna sebebiyet vermekte olan hususların belirlenmesi gelmektedir. Bu egzama türünün oluşmasını ve artışını tetikleyen aşırı stres ve uykusuzluk kronik egzamanın oluşmaması için uzak durulması gereken en önemli etkenlerdendir.

Ayrıca bu türde egzama oluşumunu tetikleyici domates, limon, sabun, parfüm gibi malzemelerin aşırı tüketiminden de uzak durulması gerekmektedir. Akut egzama çeşidi ise bu yöntemlerle tedaviye cevap vermemektedir. Bu tür egzama tedavisinde ilaç ve krem gibi tıbbi ürünler kullanılmaktadır.

Egzama Testleri

Egzama hastalığında hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağı hastalığın şiddetine göre çeşitlilik göstermektedir. Bu hastalık derecesine göre önerilmekte olan krem ya da ilaçlar egzamanın tedavisinde oldukça etkili olmaktadır. Ayrıca doğal deniz suyunun da egzamayı geçirici özelliği bulunmaktadır.

Ancak egzamanın kaynağının bulunması bu tedavi yöntemleri için oldukça büyük önem içermektedir. Bu hastalık kaynağının tespiti için öncelikle hastaya bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Bu testlerin başında yama testi olarak bilinen egzamanın alerjik sebeplerden olup olmadığının bakıldığı test gelmektedir. Alerjen yamaların 48 saat süre ile sırt bölgesine yerleştirilmesi sonucu yapılan bu test alerjik reaksiyonları kontrol etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.