Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Jinekomasti

Günümüzde estetik alanında erkeklerin en sık olduğu ameliyat türlerinden biri meme küçültme ameliyatı olarak bilinen Jinekomastidir. Tıp dilinde kullanılan bu isim belirli sebeplere bağlı olarak erkeklerin memelerinin olağanın dışında büyümesi sorunu olarak adlandırılır.

Ergenlikten başlayıp ileri yaşlardaki erkeklere kadar birçok yaş aralığında görülen bu sorun için en etkili çözüm cerrahi operasyondur. Hormonların düzensiz çalışması sonrasında ortaya çıkan bu sorun çocukluk döneminde endokrin bölümünde yapılan hormon testleri ile ortaya çıkabilme ve erken dönemde önlem alınabilmektedir.

Sağlık anlamında bir sıkıntı yaratmayan erkeklerdeki meme büyümeleri görsellik açısından kötü bir görünüm sağlamaktadır. Bu görüntünün ortadan kaldırılması adına meme küçültme ameliyatları yapılmaktadır.

2121
Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı

Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Farklı teknikler kullanılarak yapılmakta olan Jinekomasti ameliyatında sıklıkla uygulanan teknik yağ alma tekniğidir. Genel anestezi altında yapılmakta olan bu ameliyat hiçbir ağrının duyulmasına olanak vermemektedir. Anestezi etkisini gösterdikten sonra çeşitli tıbbi aletler yardımı ile memenin iç dokusuna girilir.

Vakumlama yöntemi ile meme dokusu içerisinde fazla birikmiş olan yağ dokusu çekilir ve ameliyat sonlandırılır. Böylelikle erkeklerde büyüme gösteren memeler olması gereken boyuta ulaşmış olmaktadır. Hormon kaynaklı olmayan meme büyümeleri için ise uygulanacak olan ameliyat tekniği mastektomi olarak adlandırılır. Meme bezi dokusunun tamamen alınması ile uygulanan bu teknikte erkeklerde meme küçültmede oldukça etkilidir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Erkeklere uygulanan bu meme küçültme ameliyatı sonrasında çabuk iyileşme sağlamak adına hastanın uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Ameliyat sonrasında en az 3 gün süre ile meme bölgelerinde şişlik ve ağrı görülebilmektedir. Bu nedenle ameliyatlı bölgelerin pansumanına dikkat edilmeli ve doktor kontrolleri aksatılmamalıdır.

Ayrıca bu ameliyat sonrasında korse kullanımı iyileşme süreci için oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. Bu kesinlikle atlanmamalı ve 1 ay süre ile düzenli korse kullanımın yapılması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında havuz, sauna, jakuzi gibi su ile fazla temas edilmesi gereken yerlerden ödeme sebebiyet vermeme açısından uzak durulması gerekmektedir. Aksi takdirde ödem yapan ameliyat yerinde ilerleyen süreçte ciddi bir enfeksiyon oluşumu sağlanabilir, bu da hastanın iyileşme sürecini ciddi ölçüde geciktirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.