İmplant

Diş tedavilerinde kullanılan en önemli materyallerden biri olarak bilinen implant, ağız içinde eksik olan dişlerin tedavi aşamasında kullanılmaktadır. Çene kemiği içine yerleştirilen vida şeklindeki implant diğer ana dişlere herhangi bir zarar doğurmamaktadır. Kök dişlerin tüm görevini üstlenmekte olan bu materyal ile kolaylıkla yemek yeme, gülümseme gibi işlevler gerçekleştirilebilmektedir.

Diş hekimlerinin önerdiği bir tedavi yöntemi olarak bilinen bu yöntem 18 yaş üzeri kişilere uygulanabilmektedir. İmplant tedavisine başlamadan önce kişinin çene yapısının bu tedaviye uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Şeker ve kemik erimesi hastalığına sahip olan kişiler için implant tedavisi hastalık sürecinde uygun görülmemektedir.

2525
İmplant

İmplant Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Çene kemiği kısmına uygulanacak olan implant tedavi sürecinin başlatılabilmesi için öncelikle çene yapısını incelemek adına detaylı bir çene röntgeni çekilmesi gereklidir. Uygun çene yapısı belirlendikten sonra hastayı çok sarsmayacak bir anestezi uygulanarak tedaviye başlanmaktadır. İmplant işlemi, tek aşama ve iki aşama olmak üzere iki farklı teknik kullanılarak uygulanabilmektedir.

Tek aşama olan uygulamada çene içine yerleştirilen implant sonrasında geçici başlık takılır. İki aşamalı teknik kullanılarak uygulanan implant sonrasında ise öncelikle dental implant adı verilen materyal takılıp üzeri diş eti kaplanıp gizlenir. 3 ay gibi bir süre iyileşmeye bırakılan diş yeri için iyileşme süresi sonrasında protez başlık takılır ve implant uygulaması sonlandırılır.

İmplant Çeşitleri Nelerdir?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak ağız içinde eksilen dişlerin tedavi aşamasında oldukça büyük bir yol katetmiş olan implant, tedavi sırasında kullanılan malzeme türüne göre çeşitlenmektedir. Zirkonyum ve Dental implant olarak iki ayrı çeşitte kullanımı sağlanmaktadır. Zirkonyum implant, titanyum malzeme birleşenlerinden üretilmiş yeni tür implant çeşidi olarak adlandırılmaktadır.

 Dayanıklılığı ile ön planda olan bu implant çeşidi çoğunlukla dar yapılı çeneler için kullanılmaktadır. Zirkonyum maddesi doğal diş rengini yansıttığı ve koku yapmadığı için dişçilik alanında oldukça sık tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Dental implant ise çoğunlukla titanyum maddesi kullanılarak üretilen implant çeşitlerindendir. Madde bakımından farklılık gösteren bu iki çeşit de implant tedavisinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.