Lazer Göz Ameliyatı

Görme organımız olan gözlerde birçok sebepe bağlı olarak ortaya çıkan göz bozuklukları sonrasında gözlük kullanımı oldukça yaygın bir tedavi yöntemidir. Ancak günümüzde estetiksel açıdan gözlük kullanmak istemeyenlerin sayısı giderek artmaktadır. Böyle durumlarda seçilen bir gözlük atma tedavisi olarak bilinen lazer göz ameliyatları şimdilerde oldukça sık tercih edilmektedir.

Miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz sorunları olanlar için mükemmel bir çözüm önerisi olan lazer yöntemi oldukça kapsamlı bir yöntemdir. Göz çizdirme olarak adlandırılan bu ameliyat için öncelikle bazı şartların sağlanması gerekmektedir.

Yaklaşık 1,5 saat gibi bir süreçte yapılan kapsamlı göz ameliyatı sonrasında karara bağlanan bu ameliyat için kişiye özel teknikler kullanılmaktadır. Oldukça eski tarihlerden beri yapılmakta olan lazer tedavisi günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte daha kısa sürede ve daha olumlu sonuçlarla yapılabilmektedir.

111
Lazer Göz Ameliyatı

Lazer Göz Ameliyatı Şartları

Çeşitli nedenlerle gözlerinde kusurlar oluşan ve gözlük kullanımı gerektiren herkes lazer göz ameliyatı olamamaktadır. Bu ameliyatın olunabilmesi adına kişinin belli şartları taşıması gerekmektedir. Lazer göz ameliyatı şartları arasında 18 yaşını aşmış olmak, diyabet ve romatizma gibi hastalıklara sahip olmamak, hamile ya da emzirme döneminde bulunmamak gibi kişisel şartlar aranmaktadır.

Bu kişisel olan şartlar dışında hastanın göz yapısının da bu ameliyat için uygun olması gerekmektedir. Gözlerde aranan şartlar arasında ise kornea kalınlığının bu ameliyat için uygun derecede olması, -10 dereceye kadar miyop, 6 dereceye kadar astigmat olması ve gözlerinde başka hiçbir problem bulunmaması gibi şartlar yer almaktadır.

Lazer Göz Ameliyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli etken ameliyat sırasında göz yapısına uygun niteliklerde teknik kullanılmasıdır. Aksi takdirde gözlerde başka problemlere sebep olunmaktadır.

Ayrıca hastane koşullarının donanımlı bir teknolojide olması, doktorun tecrübesi, ameliyat sırasında kullanılacak olan materyallerin kişiye özel olması, hastane koşullarının steril olması gibi konularda bu ameliyat sırasında dikkat edilmesi gereken kurallardandır. Çok çabuk enfeksiyon kapma özelliği bulunan gözler için yapılan bu ameliyat sırasında azami özenin gösterilmesi ve tüm temizlik şartlarının sağlanmış olması oldukça önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.