Leke Tedavisi

Çoğu zaman belirli etkenlere bağlı olarak özellikle alın bölgesinde oluşan cilt lekeleri  yaz aylarında güneşin etkisiyle birlikte koyulaşan rengi ile görsellikten uzak bir görünüm sergilemektedir. Kadınlara ve erkeklerde görülebilmekte olan bu lekeler, gebelik, sürekli kullanım gerektiren bazı ilaçlar, aşırı solaryum, genetik faktörler gibi etkenlerle oluşabilmektedir.

Dermotoloji uzmanı tarafında kaynağı belirlenip tedavi yöntemi önerilmesi ile kaybolması sağlanan bu lekeler için çeşitli tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu cilt lekelerinin düşmanı olan ve artmasında ciddi bir paya sahip olan güneşten korunmak lekelerin tedavisinde uygulanması gereken ilk yöntemlerdendir. Özellikle kış aylarında uygulanması gereken leke tedavisi yöntemleri kişinin cilt yapısına göre değişkenlik göstermektedir.

222
Leke Tedavisi

Leke Tedavi Yöntemleri

Birden fazla tedavi yöntemi bulunan cilt lekeleri için önerilen yöntemler arasında kimyasal peeling, leke maskesi niteliği taşıyan enzim peeling, mezoterapi, lazer tedavileri ve renk açıcı kremler gelmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında yer alan peeling yöntemi en sık kullanılan yöntemler arasında yer almaktadır.

Kimyasal peeling uygulaması ile başlanan bu tedavi özel kimyasal ajan maddeleri ile yapılmaktadır. Günümüzde bu tedavi yönteminde en sık kullanılan ajan meyve asitleridir. Leke sorununun ciddi boyutta olmadığı ciltlere kolaylıkla uygulanabilmekte olan bu yöntem seanslar halinde uygulanmalıdır. Leke tedavileri arasında yer alan mezoterapi yöntemi ise leke gidermede etkili olan özel ilaçların birleştirilmesi ve bu karışımın cilt altına enjekte edilmesi yöntemi olarak bilinmektedir.

Leke Tedavisinde Lazer Yöntemi

Günümüzde her alanda kendini kanıtlamış olan lazer yöntemi leke tedavi yönteminde de sıklıkla kullanılmakta ve çoğunlukla olumlu sonuçlar elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Farklı lazer uygulamaları ile yapılan bu tedavi süreci cildin en üst seviyesine uygulanan ve deriyi soymaya yarayan fraksiyonel lazerler, lekenin olduğu renkli alanı seçen Q anahtarlı lazerler ve yoğun ışıklar ile tasarlanmış IPL cihazlı lazerler bu tedavi sürecinde en sık kullanılanlar arasında yer almaktadır. Lekenin bulunduğu alana, renk koyuluğuna, oluşum nedenine, cilt üzerinde kaldığı süreye bağlı olarak çeşitlenme özelliği gösteren bu lazer türleri olumlu sonuç garantisi vermektedir. Bu alanda uygulanan tedavi yöntemleri arasında en kalıcı çözüm önerisi lazer tedavisi olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.