Meme Küçültme Ameliyatı

Bayanlar için estetik görünüm açısından oldukça önemli bir organ niteliği taşıyan memelerin olağandan büyük durması çoğu zaman kötü bir estetiksel görünüm sergilemektedir. Bu tür durumlarda tıp alanında uygulanmakta olan çözüm yolları bulunmaktadır. Memelerin istenilen ölçülerde küçültülmesi işlemi olarak adlandırılan reduction mammaplasty ameliyatı bir çözüm yöntemi olarak bilinmektedir. Estetik görünümün düzeltilmesi yanında belirli sağlık problemleri içinde bu ameliyat gerekmektedir.

Genetik faktörlere bağlı olarak büyük olan memelerin ve emzirmeye bağlı olarak sarkan memelerin düzgün bir görünüme kavuşturulmasında etkili bir yöntem olan meme küçültme ameliyatı oldukça fayda sağlamaktadır. Büyük memelerin en fazla maruz kaldığı sorunlardan bir tanesi olarak bilinen hareket kısıtlılığı, meme altlarında oluşan yaralar, sutyen askılarının omuzlara baskı uygulaması gibi hususların önüne geçmek için uygulanan meme küçültme ameliyatları tüm bu sorunları ortadan kaldırmaktadır.  

444

Meme Küçültme Ameliyatı Riskleri  

Cerrahi olarak yapılan her operasyonda olduğu gibi meme küçültme operasyonunda da belirli riskler yer almaktadır. Bu risklerin başında yer alan ameliyat sonrası oluşan enfeksiyon ve kanama oldukça büyük önem taşımaktadır. Meme ve meme ucunda oluşabilecek olan hassasiyetler duyu kaybına ya da süt kanallarının daha süt üretememesine yol açabilmektedir. Ayrıca tecrübe sahibi olmayan doktorlar tarafından yanlış uygulama yöntemleri ile yapılan uygulamalar hastanın pek çok risk ile karşı karşıya kalmasına olanak sağlamaktadır.  

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Meme içerisinde bulunan fazla yağ dokusunun çeşitli teknikler kullanılarak alınması şeklinde gerçekleştirilen bu ameliyat için 20 yaşını aşmış olmak gerekmektedir. Hormonların işlevini tamamlamasının yeterli olmadığı bu ameliyat aşaması için fiziksel gelişim sürecinin de tamamlanması gerekmektedir. Genel anestezi yöntemi kullanılarak uygulanan bu ameliyat türü lolipop kesi ve ters T kesi teknikleri kullanılarak yapılabilmektedir. 

Operasyona ait  süreç memenin boyutlarına göre çeşitlenmekte ve ortalama 4 saat kadar sürmektedir. Bu ameliyat sırasında kullanılacak olan yöntemin belirlenmesi için memenin boyutu, meme dokusu, kıvrımları ve meme başı oldukça büyük önem içermektedir. Lolipop kesi yönteminde meme ucu çevresi dairesel olarak kesilerek fazla olan meme dokusu alınır. Ters T yöntemi ise meme altından yapılan ters T harfi şeklindeki kesi ile yapılır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.