Obezite Ameliyatı

İnsan vücudunda sağlığı tehdit edecek kadar fazla ölçülerde yağın birikmesi sonucu oluşan aşırı kilo görüntüsü obezite olarak adlandırılmaktadır. Her iki cinste de görülebilen bu yağ birikimi her geçen gün ciddi bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Vücut indeksi hesaplanarak karar verilen bu obezite türlerinde indeks 30 ve üzeri ise normal, indeks 40 üzeri ise tehlike çanları çalmaya başlayan obezite anlamını taşımaktadır.

Birçok hastalık gibi tıp alanında tedavisi olan bu hastalık türü için öncelikle diyet, spor, akupunktur tedavisi ya da bazı ilaç kullanımları gibi tedaviler önerilmektedir. Ancak aşırı derecede olan obezite çeşitleri için bu tedavi yöntemleri yeterliliğini kaybetmektedir. Bu aşamada ise cerrahi tedavi olarak bilinen obezite ameliyatı kaçınılmaz sondur. Bu alanda uygulanan en yaygın tedavi yöntemi olarak bilinen bu ameliyat mide küçültme ameliyatı olarak da adlandırılmaktadır.  

555
Obezite Ameliyatı

Obezite Ameliyatı Şartları  

Tüm dünya ülkelerinde uygulanmakta olan obezite ameliyatı öncesinde hastanın bu ameliyata uygun nitelikleri taşıması gerekmektedir. Öncelikle şeker, yüksek tansiyon, uyku bozukluğu gibi hastalıklar ile mücadele eden kişiler için uygun görülmeyen bu ameliyat türü, yaş aralığı olarak ta 16 ve 65 yaş aralığını tercih etmektedir. Vücut kitle indeksi 40 ve üstü olan kişilerde uygulanabilecek olan mide küçültme yani obezite ameliyatına  boy ve kilo ölçümleri de yapılarak uygunluk verilmektedir.

Ameliyat şartlarının hepsini taşıyan kişiler ameliyat öncesinde obezite ameliyatı sırasında ve sonrasında oluşacak riskler hakkında bilgilendirilmelidir. 3 ana risk altında toplanan bu konular kaçak, pıhtı oluşması ve kanama niteliğindedir. Bu nedenle oldukça önemli boyutlar içeren bu ameliyatlarda doktor tecrübesi oldukça büyük önem taşımaktadır.  

Obezite Ameliyatı Yöntemleri  

Hastanın hormonsal, anatomik ve metabolik gibi özellikleri  göz önüne alınarak karar verilen obezite ameliyatı farklı yöntemler ile uygulanmaktadır. Bu yöntemler arasında yer alan mide balonu, apollo, Endopilaktör, Endo-seleve gibi endoskopik yöntemler sıklıkla kullanılmaktadır. Bir diğer yöntem olarak bilinen mide kelepçesi, tüp mide, gastrit baypas, transit bipartisyon gibi yöntemler ile uygulanan laparoskopik yöntemi olarak bilinmektedir. Bu her iki yöntemde obezite ameliyatı için oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.   

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.