Şaşılık Ameliyatı

İnsan vücudunda en önemli organlardan biri olarak bilinen gözlerde bulunan kas yapılarının zaman içerisinde kuvvetinin azalması ya da artması sonucu meydana gelen göz hasarı olarak bilinen şaşılık, tedavi süreci oldukça uzun bir hasardır. Kimi zaman kalıcılık oranı yüksek olan bu göz hasarı gözlerin paralel bakmasına sebebiyet vermektedir.

Zor geçen hamilelik dönemi, çocukken geçirilen bazı hastalıklar, genetik faktörler gibi birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmakta olan şaşılık için günümüzde tedavi olanakları giderek gelişme göstermektedir. Şimdilerde cerrahi operasyonla tedavi uygulanmakta olan bu hastalık çeşidinin iyileşme süreci çoğunlukla olumlu sonuçlanmaktadır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilmekte olan şaşılık ameliyatı belirli süreçlerden geçmektedir.

7778

Şaşılık Ameliyatı Süreci

Cerrahi operasyon gerektiren şaşılık hastalığı öncesinde hastaya bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Hastanın bu ameliyata uygun olup olmadığı bu tetkikler sonucunda saptanarak ameliyat süreci başlatılmaktadır.

Göz muayenesi ile başlayan bu tetkikler bilgisayar ölçümleri gibi belirli testlerle devam eder. Testlerin uygunluk vermesi sonucu hasta ameliyat için hazırlanır. Genel anestezi ile başlayan ameliyat süreci ortalama 1 saat civarında sürmektedir. Ameliyat sürecinde uygulanacak olan teknikler şaşılığın boyutuna göre değişkenlik göstermektedir.

Gözlük tedavi sürecini atlatmış ve olumlu cevap alamamış hastaların başvurduğu bu ameliyat tüm diğer operasyonlar gibi belirli riskler içermektedir. Gözlerde yara, enfeksiyon kapma, göz kanaması ve anesteziden kaynaklanan aşırı baş ağrısı gibi riskler şaşılık ameliyatı risk konuları arasında yer almaktadır.

Ameliyat Sonrası Şaşılık Tekrar Oluşur mu?

Çoğu zaman şaşılığa kesin çözüm olarak bakılan şaşılık ameliyatı sonrasında kimi zaman beklenmedik durumlar ortaya çıkabilmekte ve ameliyattan uzun bir süre sonra şaşılık tekrar edebilmektedir. Bu durumun azaltılması için ameliyat sonrasında muayene edilen gözün görme kalitesi oldukça büyük önem içermektedir.

Şaşılığın yalnızca geçici olarak düzeltildiği ameliyatlar sonrasında tekrarının oluşması kaçınılmaz sondur. Hatalı ve yanlış uygulamalar ile yapılan ameliyatlar sonrasında sıklıkla oluşan şaşılığın tamamen ortadan kaldırılması için ameliyatı uygulayacak olan doktorun tecrübesi ve referansları oldukça büyük önem içermektedir. Bu seçenek yerine getirildiğinde ameliyat sonrasında oluşacak olan şaşılığın tekrarı tarih olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.