Şeker Ameliyatı

İnsan sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklar arasında yer alan şeker hastalığı dünya üzerinde oldukça yaygındır. Diyabet olarak da adlandırılan bu hastalık çeşidi insanların günlük hayattaki yaşamlarını çoğu zaman aynı oranda sürdürebilmesine olanak sağlar. Lakin zaman içerisinde artış göstermekte olan bu hastalık çeşidi tedavi edilmediği sürece ciddi problemlerin oluşumuna oldukça açıktır. Bu hastalığın tedavi sürecinin geciktirilmesi beraberinde böbrek yetmezliği, damar tıkanıklıkları gibi hastalıkları da tetikleyebilmektedir. Günümüzde hızla gelişen teknoloji ile birlikte giderek kolaylaşan şeker hastalığı tedavisi cerrahi işlem uygulaması olarak bilinen şeker ameliyatı ile yapılabilmektedir.  

888
Şeker Hastalığı Ameliyatı

Şeker Hastalığı Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Bu ameliyata karar anında yapılması gereken bazı test ve tetkikler bulunmaktadır. Bu aşamada atılacak olan ilk adım hastanın kan değerlerinin incelenmesidir. Kullandığı ilaçlar, hastalığın tarihi, ne zamandır hastalığın sürdüğü gibi bulgular uzman doktor tarafından incelenerek ameliyat sırasında yapılacak olan müdahaleye karar verilir. Şeker hastalığını tamamen ortadan kaldırmak adına bazı hormonsal değişikliklerin sağlanması gerekmektedir.

Aşamalı olan bu ameliyat ilk aşaması mide ile başlamaktadır. Mide içerisinde açlık hormonu olarak bilinen bu yapı alındığında açlık isteğinde ciddi oranda azalma olacak buda şeker hastalığını azaltma da yardımcı bir operasyon niteliğindedir. Ancak hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için bu aşamaya ek olarak operasyonun devamı gerekmektedir. Mide operasyonu sonrasında mide çıkışı kısmında bulunan ince bağırsak alanında da hormon alımı işlemi yapılır. Böylelikle vücut içinde insülin direnci tamamen kaldırılmış olmaktadır.  

Şeker Hastalığı Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Şeker hastalığı bünyesinde görülen her kişi için şeker ameliyatı tedavisi gerekmemektedir. Bu ameliyat tedavisinin uygulanabilmesi için ameliyatsız yöntem olarak adlandırılan akupunktur, diyet gibi yöntemlerin kişide denenmiş olması gerekmektedir. Pankreasın insülin üretme kapasitesinin yeterli ölçülerde olması, hastalığın diğer dokulara hasar verme durumunun artmış olması, kitle endeksi 35-40 derecede olan hastaların bu ameliyatı olması önerilmektedir. Yapılan araştırmalar bu ameliyatların şeker hastalığının tedavisi konusunda oldukça başarılı olduğunu göstermektedir. Oldukça önemli bir hastalık çeşidi olarak bilinen şeker hastalığının çözüm önerisi olan cerrahi operasyonun uygulanabilmesi için belirli şartlara uyulmalıdır.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.