Varis Ameliyatı

Bacaklarda bulunan toplardamarlar da zaman içerisinde görülen renk değişikleri ve kıvrımların oluşması olarak adlandırılan varis oldukça ağrı veren bir hastalık türüdür. İlerledikçe damarlarda genişleme ve çatlama gibi olumsuzluklara yol açan varisin iyileşme süreci için bazı tedavi yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Oluşan varisin aşamasına ve çeşidine göre belirlenen bu tedavi yöntemleri arasında cerrahi operasyon kullanılarak yapılan varis ameliyatı en eski tedavi yöntemlerinden biri olarak bilinmektedir. İlerleyen yaşlar ile birlikte bacaklarda görülme oranı giderek artmakta olan varis kadınlarda daha sık görülmektedir. Aşırı şişmanlık, bacakları çok yormak, hormon tedavileri, çok dar giysilerin tercih edilmesi, yaşın ilerlemesi gibi faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan varis hastalığı kendi arasında çeşitlenmektedir.

999
Varis Hastalığı Ameliyatı

Varis Hastalığı Çeşitleri

Bacaklardaki damar isimleri ile çeşitlenmekte olan varis çeşitleri kılcal damar varisleri, retiküler varisler ve toplardamar varisleri olarak üç çeşide ayrılmaktadır. Tıp dilinde telenjiektazi olarak adlandırılmakta olan kılcal damar varisleri bacaklarda örümcek ağı benzer bir görüntü sergilemektedir. Çoğunlukla gebelik sürecinde oluşmaktadır.

Retiküler varis çeşidi ise dizin arka kısmında ya da bilek bölgesinde kabarık olarak oluşan varis çeşidi olarak bilinir. Toplardamar varisi ise bu damarların işlevini yeterli şekilde yerine getirememesi sonucunda oluşan varis çeşitleri olarak bilinmektedir. Cilt üzerinde yeşilimsi bir renge sebebiyet vermektedir.

Varis Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Varis ameliyatı öncesinde hastanın ağrı derecesi ve uzman doktor tarafından yapılan varis muayenesinin olumsuz sonuçlanması neticesinde varis ameliyatı çözümü devreye girmektedir. Düzenli kan akışının sağlanması için gerekli olan bu tedavi yöntemi cerrahi operasyon gerektirmektedir.

Varis şikayetleri arasında ağrı, bacaklardaki damarlarda şişme, geceleri ani kramplar gibi sorunların yer aldığı hastalara önerilen bu ameliyat yöntemi alanında uzman doktor tarafından gerçekleştirilmektedir. Genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilmekte olan varis ameliyatı da her ameliyat kadar risk içermektedir.

Kanama, alerji, enfeksiyon gibi riskleri içerisinde barındıran bu ameliyat varis şikayetlerini sonlandırmaktadır. Ancak belirli şartlar sağlandığında önerilmekte olan bu ameliyat sonrasında tekrar varis oluşumunu önlemenin hiçbir garantisi bulunmamaktadır. Tüm bur risk ve tekrar oluşum konuları hasta ile paylaşılarak varis ameliyatına karar verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.