Zirkonyum

Dişçilik alanında yeni bir terim olarak bilinen zirkonyum beyaz renkli bir madde çeşididir. Çoğunlukla diş kaybı nedeni ile yapılan tedavi yöntemlerinde porselen kullanılarak yapılan köprü ya da protez dişlerin alt yapı kısmında kullanılmaktadır. Beyaz renkli olması ağız içindeki görünümü şıklaştırmakta ve estetik alanında daha hoş bir görünüm sergilenmesine olanak sağlamaktadır.

Bu nedenle şimdilerde sıklıkla tercih edilmekte olan zirkonyum maddesi dişçilerin göz bebeği halini almıştır. Renginin yanı sıra doğal diş görünümü sağlaması da bu maddenin sıklıkla tercih edilmesi nedenleri arasında yer almaktadır. Diş dokusu ile uyum göstermesi ağız içerisinde herhangi bir sorun oluşmamasına yol açmakta ve dişler işlevini kolaylıkla yerine getirebilmektedir.

1313
Zirkonyum

Zirkonyum Dişe Nasıl Uygulanır?

Zirkonyum maddesinin diş üzerine uygulanması sırasında belirli aşamalar bulunmaktadır. Bu uygulamanın ilk aşamasında diş belirli ölçülerde küçültülür. Küçültme işlemi sırasında zedelenen diş etinin düzelmesi için yaklaşık olarak bir haftalık bir süre eklenilir. Sonrasında ise bu iş için üretilmiş hassas düzeyde kaşıklar yardımı ile ağız içi ölçüsü alınır.

Alınan bu ölçü ile yapılan diş için en uygun renkte zirkonyum maddesi kullanılarak dişin alt temel yapısı oluşturulur. Uygulamanın en son aşamasında ise özel yapıştırıcılar yardımı ile zirkonyum alt yapılı kısım diş üzerine konularak tamamen doğal bir diş görünümü elde edilmesi sağlanır.

Zirkonyum Dişin Avantajları

Diş sektöründe estetik alanında yeni bir akım başlatmış olan zirkonyum maddesi, diş estetiği için oldukça büyük önem taşımaktadır. Zirkonyum diş olarak adlandırılan bu dişlerin en büyük avantajı doğal görünüm sağlaması ve dişlerin normal işlevini sorunsuz olarak gerçekleştirebilmesidir. Metal özellik gösteren bir yapıya sahip olan zirkonyum diş günümüzde porselen diş yerini alan bir ürün niteliğindedir.

Porselene oranla daha doğal bir görünüm kazandıran bu madde fiyat olarak da daha uygun bir maliyetle uygulanmaktadır. Koyu bir renge sahip olmayan bu madde diş etlerinde kararmalara neden olmamaktadır. Böylelikle sağlıklı gülüşlerin en önemli maddesi olarak bilinen zirkonyum diş alanındaki yükselişini sağladığı avantajlar ile en üst düzeye taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık danışmanınıza bağlanın.